Atypické tření čichavce Trichogaster trichopterus var. Cosby


Rybka Trichogaster trichopterus sumatranus var. Cosby pochází ze Sumatry a dorůstá v akváriu délky až 10 cm. Je všežravá. Přijímá potravu jak z hladiny, tak ze dna, nejraději ovšem živou. "Cosby" chovám ve 140 litrovém akváriu spolu s dalšími čichavci Helostoma temminckii, Colisa labiosa, bojovnicemi pestrými Betta splendens a pancéřníčky Corydoras schultzei, Corydoras paleatus a Hoplosternum thoracatum. Při teplotě 22 °C až 24 °C, pH 6,7 a celkové tvrdosti kolem 15 °N se mají při dobrém a pestrém jídelníčku čile k světu.

Pro tření je vhodné vybrat pár starší než jeden rok a hlavně samičku, na které je patrno, že je dostatečně zaplněna jikrami, i když jsem agresivitu, tak známou u samečků jiných čichavců vůči samičkám, u variety "Cosby" nepozoroval. Záznam jednoho tření: Vybraný pár jsem večer vpustil do 30 litrového akvária a zvýšil teplotu na 26 °C. Voda byla čirá, hodnota pH 6,7, celková tvrdost 15 °N. Nádrž byla bez písku s rostlinami Pistia stratiotes a Microsorium pteropus.

Druhý den jsem byl překvapen, že sameček nezačal se stavbou pěnového hnízda a chuť ke tření projevovala spíš samička, která na samečka neustále dorážela. Kámen v rohu nádrže, určený jako úkryt pro samičku, sloužil nyní samečkovi. Ani třetího dne sameček nezapočal se stavbou hnízda. Proto jsem se rozhodl samečka odlovit a dát do vytíračky jiného. K mému překvapení jsem při odkrytí krycího skla uviděl plnou hladinu jiker. Můj odhad byl tak kolem 700 a sameček je už začal požírat. Samička byla ukrytá za kamenem.

Rychle jsem chovný pár vylovil a nádrž znovu zakryl. Plůdek se kulil asi za 30 hodin a zpočátku visel na stěnách nádrže. Třetí den po vykulení se plůdek rozplaval. První dva dny jsem krmil sušeným vaječným žloutkem a pak jsem přešel na krmení prachem. Po vykulení plůdku jsem jemně vzduchoval, až do stáří rybek 4 týdnů, kdy se jim začalo vytvářet přídavné dýchací ústrojí - labyrint. Pozor v tomto období by výška vodního sloupce v nádrži neměla přesahovat 20 cm, a pokud dojde k úhynu především menších jedinců po krmení, měli bychom podávat menší potravu, čímž zabráníme dalším ztrátám.

Ve stáří tří měsíců dosáhly rybky asi 2,5 cm a krmil jsem je sekanými nitěnkami a roupicemi. Roupice podávám jen občas. Krmil jsem i perloočkami a Tetraminem. Potěr rostl nestejnoměrně a bylo jej nutné třídit. Rybky pohlavně dospěly ve stáří šesti měsíců. Trichogaster trichopterus sumatranus var. Cosby jsem dával třít několikrát a vždy se opakovalo i u jiných párů tření bez pěnového hnízda. Zkoušel jsem i samečky půjčené od kolegů, ale pěnového hnízda, tak charakteristického pro všechny čichavce jsem se při tření variety "Cosby" nikdy nedočkal. Rybky Trichogaster trichopterus sumatranus var. Cosby pro své zajímavé zbarvení a nenáročnost doporučuji i začínajícím akvaristům.

Pavel Čech
Akvárium Terárium 5/1982

 zpět

www.akvarijni.cz © 2002- - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz