Odkazy


odkazy


Účelem níže uvedeného přehledu odkazů na internetové stránky není shromažďování všemožných linků, ale jedná se spíše o "osobní" výběr autora webu. Reciprocita přidávání jakýchkoliv odkazů na požádání tedy bohužel nemůže být dodržena, s výjimkou opravdu zajímavých a přínosných webů. Podobně také označení nebude doplňováno automaticky. Děkuji za pochopení.



Internet

Všeobecné weby

  • AKVÁRKO.CZ - informace ze světa akvaristiky, prezentace akvárií, terárií i jezírek, atlasy ryb a rostlin, diskuze, soutěže, adresář obchodů, inzerce, články a rady
  • AKVARISTA.CZ - web pro akvaristy, velmi kvalitní atlas ryb, články, fejetony, diskuze, kontakty na akvarijní prodejny a chovatele, nádrže návštěvníků, inzerce, internetový obchod
  • AKVA.SK - slovenský akvaristický web, fórum, foto album, články
  • AkvaPortál.cz - akvaristický portál, atlasy ryb a rostlin, články, rady, fórum, inzerce, akce
  • Rybicky.net - akvaristický portál, atlasy ryb a rostlin, fórum, chat, nádrže, obchody, inzerce, akce
  • iFAUNA - internetová verze chovatelského časopisu, články, inzertní rubrika, diskuze a fórum

Akvarijní ryby

  • AkvaMalawi.com - web o akvaristice se zaměřením na chov afrických endemických cichlid
  • Catfish - Sumci - stránky pro milovníky sumců, pancéřníčků, krunýřovců, akce spolku Cyperus Brno
  • Dajana PET - články Jiřího Růžičky plné praxe a zkušeností, další texty jsou na webu Zvířetník
  • Akvárium zal. 1899 - klubové stránky, články zejména o živorodkách
  • Akvastranky.com - stránky zaměřené mimo jiné na diagnostiku a léčbu nemocí akvarijních ryb
  • AKVA TERA - fotografie z každoročních výstav v Rychnově nad Kněžnou
  • AQUATAB - systematika a názvosloví ryb, fotogalerie, články
  • CichlidPortal.sk - kompletní informace o cichlidách z celého světa
  • Cichlidworld Tanganyika & Malawi - články nejen o cichlidách z afrických jezer Tanganika a Malawi
  • Discus.cz - stránky Českého klubu chovatelů terčovců, články, výstavy, inzerce
  • Tlamovci - web chovatelů ryb z jezer Malawi a Tanganika

Akvarijní rostliny

  • Akvárium Vladimír Pelikán - stránky zaměřené převážně na problematiku pěstování akvarijních rostlin, odborné i kriticky zaměřené články, fotogalerie
  • AQUA-DAHO - pěstírna rostlin, katalog, fotografie, možnost objednávek na dobírku za výhodné ceny, pozor na rostliny nevhodné pro pěstování v akváriu objevující se v katalogu!
  • Pěstírna akvarijních rostlin a ryb - Jaroměř - možnost objednávky akvarijních rostlin za příznivé ceny a zaslání poštou
  • Rataj - vodní rostliny - firemní web pěstírny vodních rostlin, teorie, katalog, e-shop s možností objednávky rostlin i dalšího zboží, v porovnání s konkurencí vyšší ceny rostlin

Osobní stránky


Zahraniční stránky


Časopisy


AKVÁRIUM 
Časopis občanského sdružení KLUB.AKVA.SK vycházel od září roku 2006 do listopadu 2010 jako dvouměsíčník v elektronické podobě (formát pdf). K dispozici je ke stažení zdarma na adrese www.klub.akva.sk.
V tomto prvním elektronickém časopise v našich končinách jsou k přečtení zajímavé články od slovenských, českých i mnoha zahraničních autorů, zaměřené nejen na chov a odchov akvarijních ryb, ale najdete zde také spoustu textů o akvarijních rostlinách, bezobratlých, zařizování nádrží, reportáže, a dále také zajímavé příspěvky z diskuzí na webu či praktické rady pro začátečníky. I přes menší chybičky a nedotáhnuté drobnosti, které lze jistě omluvit, neboť bulletin je nehonorovanou prací skupiny nadšenců, se jedná o velmi zajímavé počtení, které v mnohém překonává i placené tištěné časopisy.
Bohužel, členům redakční rady jejich nadšení, se kterým se pustili do tohoto zajímavého počinu, nevydrželo do nekonečna a vydávání časopisu bylo ukončeno poté, co svou práci ukončila hlavní autorka většiny článků.


AKVÁRIUM TERÁRIUM 
Vivaristický časopis s dlouhou tradicí a historií již od roku 1957, jehož vydávání je v letošním roce pozastaveno. Zdali bude v budoucnu časopis dále pokračovat či bude v roce 2010 vydána alespoň jakási ročenka, jak slibuje vydavatel na webových stránkách, je velkou neznámou.
V několika posledních letech vycházel časopis jako dvouměsíčník s obsahem 68 stran při formátu o něco málo větším než A4. Přibližně polovina obsahu byla o akvaristice, zbytek tvořila teraristika a inzerce, nevkusně vkládaná mezi články. Texty se svojí jinak velmi dobrou odbornou úrovní se týkaly zejména sladkovodních či mořských akvarijních ryb (terarijní část nehodnotím). Články o akvarijních rostlinách byly pouze v některých číslech a jen s průměrně kvalitním obsahem. Co bylo zarážející a nepochopitelné, tak tím byly v 21. století černobílé fotografie, které by se snad ještě hodily na levnějším papíru uvnitř čísla, ale otisknout např. barvami jistě překypující fotky z podmořského světa jako černobílé, bylo neuvěřitelné. Místo šetření na barvě by bylo vhodnější zmenšit formát, neboť ten poslední vypadal neúměrně zvětšený, vše působilo jakoby "zvětšeno pod lupou", takže se pak výtisk nemohl vejít mnoha předplatitelům do schránky. Časopis donedávna těžil ze své dlouholeté tradice a rozsáhlého archivu (viz "recyklace" starých fotek či některých textů), což bohužel na "přežití" po nástupu internetu i ekonomické krize nestačilo.
Pro případné zájemce o starší čísla tohoto časopisu doporučuji sledovat různé inzertní rubriky, kde se občas objeví nabídka na prodej starších ročníků za výhodnou cenu. Na internetových stránkách vydavatele časopisu jsou také nabízeny k prodeji zlevněné sešity několika posledních ročníků.

Odkazy:
AKVÁRIUM TERÁRIUM 1974-2008 - Pro všechny, kteří potřebují vyhledávat konkrétní text v mnoha číslech tohoto časopisu, je zde k dispozici stránka s přehledem článků, indexů a s jednoduchým vyhledáváním.

AKVÁRIUM ŽIVĚ 
Akvaristický magazín vycházející od září roku 2002. Jedná se o dvouměsíčník, cena 69,- Kč, 64 stran formátu A4 na křídovém papíru s pevnou vazbou.
Jediným kladem tohoto magazínu, který byl původně českou, ale bohužel horší a špatnou, verzí dnes už zaniklého německého AQUARIUM LIVE, jsou sem a tam některé nádherné fotografie na kvalitním papíru. Články se zabývají výhradně sladkovodní akvaristikou, takže akvarista zde sice nenajde různé šváby, pavouky, ještěrky apod., ale potud výčet kladů končí. Neduhy začínají od amatérsky vytvořené obálky, na které často bijí od očí neuměle vystřižené fotky rybek, uvnitř se pak najde mnoho nekvalitní překladů převzatých článků od zahraničních autorů s překlepy a nesmyslnými slovními spojeními, a končí to naprosto zbytečnými články nazývanými jako fotoreportáže. Redakci se bohužel nepodařilo naplnit počáteční očekávání mnoha čtenářů, že budou mít vyloženě akvaristický časopis, s možností prezentace textů od domácích i zahraničních autorů.
Na internetových stránkách časopisu najdete kontakt na redakci, informace o předplatném a přehled článků s vyhledáváním. Některé vybrané články jsou publikovány na serveru AKVÁRKO.CZ.


AQUARISTIK 
Nejmladší česko-jazyčný tištěný časopis vydávaný od února roku 2009. Vychází 6 čísel ročně, cena 99,- Kč, 64 stran formátu A4 v sešitové měkké vazbě.
Časopis je českou verzí německého titulu Aquaristik. Obsah každého čísla (hlavní články) přibližně odpovídá aktuální německé verzi, viz Aquaristik-online.de, a kromě toho se navíc objevují také některé texty od našich domácích autorů. Po obsahové stránce je časopis zaměřen převážně na oblast sladkovodní akvaristiky, další články se zaobírají také mořskou akvaristikou, krevetkami a zahradními jezírky včetně vložené samostatné přílohy Terárium. První publikovaná čísla lze hodnotit jako celkově povedená, avšak některé články působí dojmem přílišné obsahové stručnosti či povrchnosti. Jako naprosto zbytečné se jeví tzv. testy výrobků, které jsou jen pouhou skrytou reklamou. Uvidíme do budoucna, ale začít vydávat v dnešní době na poměrně malém českém (slovenském) trhu další časopis, je celkem odvážný počin. Ať už díky nedůvěře mnoha čtenářů pouštět se do předplatného (vzhledem k tunelu Akva Tera Fórum), tak hlavně díky konkurenci internetu, kde lze při troše snahy najít na kvalitativně velmi vysoké úrovni dostatek aktuálních informací. Že to nebude mít Aquaristik jednoduché, se zatím projevilo i tím, že původní pevná lepená vazba byla po více než roce nahrazena levnějším jednoduchým sešitem s tenčím papírem.
Vlastní web časopis nemá, výše uvedený odkaz je směrován na vydavatelskou firmu.


AKVA FÓRUM 
Zkrachovalý tuzemský časopis, který vycházel měsíčně od ledna 2005 do dubna 2007. Poslední cena 60,-Kč, 40 stran formátu A4.
Ve vzniku tohoto magazínu měl prsty "přeběhlý" bývalý šéfredaktor konkurenčního časopisu AT, který přetáhl jak databázi předplatitelů, tak i některé autory článků. První dva ročníky vycházel časopis pod názvem AKVA TERA FÓRUM, kdy necelá polovina časopisu byla o teraristice a každé druhé vydání obsahovalo i vložený překlad německého AQUALOG NEWS. Vydavatel od této kombinace později ustoupil a rozdělil plátek na dvě části dříve společného časopisu - AKVA FÓRUM a TERA FÓRUM. To bylo bohužel první a poslední plus, které magazín čtenářům přinesl, a vydrželo jen 4 měsíce. Zápory začaly vypuštěním dříve vkládaného Aqualogu, přes velké zrnité fotografie nevalné kvality na 2 (slovy dvě!) strany, levnější tenký papír i obálku, omezení článků i textu, naprostou ignoraci akvarijních rostlin a vše končilo tím, že akvaristé listovali čtvrtinou čísla jen v inzerci (pochybuji, že byla tak rozsáhlá i v Tera Fóru). O tom, že redakci docházel dech, svědčilo např. vložené omalovánkové pexeso.
O časopise se dá psát opravdu už jen v minulém čase. Jak jsem zde psal již dříve, kdy jsem se obával, že tento titul je díky nevalné úrovni svých posledních čísel zralý na zánik, a to se to také potvrdilo. Avšak nejednalo se o oficiální či nějak předem avizované ukončení vydavatelské činnosti, nýbrž o sprosté okradení předplatitelů a inzerentů, jejichž předem zaplacené peníze nenávratně zmizely u vydavatele - firmy MIMOZA spol. s r.o., Kladno. Společníky této firmy (a tehdejšími jednateli) jsou pánové Jiří Holý a Petr Piták, jinak také majitelé firmy A.Q.A. Kladno, čile podnikající mimo jiné také ve velkoobchodu s akvarijními rybami.
Nesmazatelným podpisem se pod touto fraškou také podepsal šéfredaktor Jindřich Novák, který v mnoha vydáních časopisu vesele citoval a otiskoval názory z internetových diskuzí, zatímco později, když jejich časopis potichoučku "skončil", tak hrál najednou roli "mrtvého brouka", stránky internetových diskuzí rychle zapomněl a jeho zastánci jej omlouvali v oněch diskuzích slovy: "...on nic, on ´jen´ šéfredaktor, pouhý zaměstnanec..." Inu, pěkný to fór.


Knihy


  • Akvarijní rostliny
    Barry James - nakladatelství Slovart 2003 (původní vydání 2002)

    Teprve druhá kniha o akvarijních rostlinách od zahraničního autora rozšiřující u nás nepříliš pestrou nabídku titulů v této oblasti. Stručný průvodce popisující pěstování 68 druhů akvarijních rostlin, včetně návodů k napodobení přirozených biotopů. I když autor v jedné větě uvádí, že se nabízí k prodeji mnoho nevhodných, bahenních a rašeliništních druhů rostlin, sám takové v přehledu uvádí (Acorus, Aglaonema, Gymnocoronis). Některá uváděná doporučení jsou dosti kontroverzní: filtry s médiem pro prospěšné bakterie snižující obsah železa, příp. alelopatie rostlin.

  • Akvarijní rostliny
    Ines Scheurmannová - nakladatelství Jan Vašut 1999 (původní vydání 1992)

    Na českém knižním trhu to byla první kniha ze zahraničí o akvarijních rostlinách. V poměrně útlé knížce jsou nejen nádherné fotografie a popisy nejběžnějších druhů vodních rostlin, ale také na slušné úrovni popsaná teorie včetně praktických návrhů na pěstování a množení rostlin. Nechybí také stručné kapitoly o chemismu vody či akvarijní technice.



  • Akvarijní rybky
    Ines Scheurmannová - nakladatelství Jan Vašut 1999 (původní vydání 1989)

    Návody ke správnému chovu i rozmnožování akvarijních ryb, zařizování vytíracích a odchovných nádrží, rozmnožovací biologie a chování ryb, praktické návody a rady pro péči o potěr, jeho krmení. To vše je doplněno několika nádhernými barevnými fotografiemi. I přestože se jedná o rozsahem nevelkou knížku, začínající zájemce o odchov ryb zde najde vše srozumitelně a přehledně podané.



  • Akvarijní ryby
    Rudolf Zukal - Svépomoc 1964 a pozdější vydání

    Jedna z nejproslulejších knih české akvaristiky, která by i přes ranou dobu svého vzniku neměla chybět ani v knihovnách dnešních akvaristů. Přehledně jsou zde popsány všechny u nás dříve běžně i vzácněji dostupné druhy sladkovodních akvarijních ryb, jejich nároky na chov a odchov. Pro ty, kteří tuto legendární knížku neseženou v antikvariátech, je k dispozici alespoň elektronická verze včetně fotografií na tomto odkazu.


  • Akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny
    Claus Schaefer, Christel Kasselmann - Granit 2007 (původní vydání 2005)

    Atlas menšího formátu členěný na dvě části, v první je výběr 240 druhů ryb a 15 druhů bezobratlých, druhá menší část obsahuje 200 druhů rostlin. I přes menší rozsah rostlinné části, je právě tato velmi přínosná právě pro milovníky rostlin, neboť podobný atlas rostlin u nás doposud chyběl. U rostlin je popsán jejich výskyt, biotop, botanický popis, stručné nároky na pěstování, množení, použití, možnosti získání. U živočichů je po stručném úvodu u každého druhu uveden výskyt, rozdíly mezi pohlavími, péče o chov, rozmnožování i různé zvláštnosti..

  • Akvaristická příručka
    Ivan Petrovický - SZN 1979

    V této starší knize je oproti jiným českým knihám z tehdejší doby velmi dobře popsán proces odbourávání dusíkatých látek, okrajově je zmíněna i mořská akvaristika, popisy prostředí v domovině tropických ryb a mnoho dalšího. Velmi obsáhlá je část o živých krmivech pro akvarijní ryby, s jejich podrobným popisem i způsoby lovu. Kniha je vhodná spíše pro zkušenější akvaristy a pro zájemce toužící hlouběji proniknout do tajů akvaristiky.


  • Akvaristika
    Karel Polák - SZN 1986

    Starší kniha od méně známého českého autora. Začátečníci i pokročilejší si zde mohou sice přečíst mnohé informace, které se v jiných knihách známějších českých autorů (Frank, Zukal, Novák, Hofmann) neobjevují, avšak některé názory jsou poplatné tehdejší době a dnes již překonané (zejména technického rázu). Ten, kdo po knize sáhne v nějakém antikvariátu, však rozhodně neprohloupí a jako prvotní zdroj informací poslouží tato publikace velmi dobře.


  • Akvaristika
    Jaroslav Hofmann, Jindřich Novák - X Egem Nova 1996

    Kniha, která se hlavně začátečníkům příliš doporučit nedá, ani její podtitul: "Jak chovat tropické ryby jinak a lépe", nepřipadá zrovna výstižný. Přesto se jedná o knihu, která může hlavně pokročilejším zájemcům přinést mnohé nové informace. Velmi důkladně je zde popisováno prostředí a domovina akvarijních ryb, rozmnožování či etologie ryb, stavba a funkce rybího těla, systematika, ekosystém akvária a mnoho dalšího.



  • Akvaristika
    Zdeněk Drahotušský, Jindřich Novák - Jota 2000

    Kniha, po které by měl sáhnout každý zájemce, který touží akvarijní ryby nejen chovat, ale i úspěšně rozmnožovat a odchovávat. Publikace je psána čtivou formou a dají se zde najít nejen základní všeobecné informace z oboru, ale čtenáři se seznámí i s možností, jak se stát profesionálními chovateli akvarijních ryb. V knize jsou uvedeny mnohaleté praktické zkušenosti a poznatky obou autorů s chovem i rozmnožováním mnoha druhů ryb, které si jiní chovatelé bedlivě chrání a nezveřejňují je.


  • Akvaristika začíná u rostlin
    Karel Rataj - Svépomoc 1977

    Po dlouhá léta to byla u nás jediná dostupná kniha zabývající se akvarijními rostlinami. Popisy jednotlivých druhů jsou uvedeny spíše z botanického hlediska než z akvaristické praxe. V knize jsou uvedeny mnohé chybné až nesmyslné teorie, které byly dokola opisovány ve starší české literatuře a mnozí čeští akvaristé, kteří mají/měli odepřen přístup ke kvalitní zahraniční literatuře o vodních rostlinách, je dodnes berou za své (tzv. nesnášenlivost rostlin, okyselování vody rostlinami).


  • Akvárium
    Gina Sandfordová - Ottovo nakladatelství 2003 (původní vydání 1999)

    Tak jako i u některých jiných titulů od zahraničních autorů je to z grafického hlediska velmi dobře zpracovaná kniha plná poutavých fotografií, avšak úroveň textové stránky je již o něco slabší. Autorka uvádí stručné základy zařizování sladkovodních tropických i studenovodních akvárií, brakických a mořských nádrží. Bohužel, některá popisovaná témata jsou obsahově velmi chudá, viz pouhých 6 stran o vodních rostlinách.



  • Akvárium sladkovodní a mořské
    Jaroslav Hofmann, Jindřich Novák - nakladatelství Brázda 1999

    Kniha, kde hlavně začínající akvaristé najdou vše podstatné pro zdárné provozování své záliby. Část pojednávající o mořské akvaristice je poměrně stručná a obecná. Okrajově je popsáno také pořízení odchovny ryb. Je to první kniha od českých autorů, kde je uvedeno rozlišování submerzní a emerzní formy akvarijních rostlin, včetně komerčního pěstování ve sklenících mimo vodu a úskalí spojená s přechodem takto pěstovaných rostlin do akvarijních podmínek.


  • Atlas akvarijní ryby
    Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt - Svojtka & Co. 1999

    Atlas obsahuje více než 750 druhů sladkovodních ryb se stručnými popisy jejich nároků na chov. Ke zhlédnutí jsou zde překrásné fotografie i těch druhů, které na vlastní oči zřejmě mnozí akvaristé nikde nespatří. I přes drobné nedostatky (neuspořádané řazení, české názvosloví, způsob či styl popisu) se jedná o knihu, která zejména díky velmi kvalitním fotografiím překonává domácí české tituly.



  • bede ATLAS - Sladkovodní akvarijní ryby
    Jürgen Schmidt - bede-Verlag 2002

    Nachází se zde až 8000 barevných fotografií více než 2700 druhů sladkovodních akvarijních ryb. V úvodu je popsána stavba těla ryb a jejich morfologie, v obrazové části stručné popisy jednotlivých druhů ryb, latinské názvosloví, místa výskytu, nároky jednotlivých druhů na velikost akvária, vodu (pH, tvrdost, teplota) a potravu, vzrůst ryb v dospělosti i náročnost chovu. Tomuto rozsáhlému dílu je možné vytknout nekvalitní český překlad úvodní textové části i v závěru zcela zbytečný rejstřík německého názvosloví.

  • Jak se stát akvaristou
    Rudolf Zukal, Stanislav Frank - Svépomoc 1982

    Výborná kniha pro začínající akvaristy, která po obsahové stránce jednoznačně překonává většinu v současnosti vydávaných knih. Tato "kuchařka" pro začátečníky skrývá uvnitř "recepty" nejen na založení akvária, ale také návody pro jeho další provoz a údržbu. Velmi čtivě a srozumitelně je popsána biologická rovnováha, problematika rostlin, nároky na chov i odchov ryb, jejich krmení i nemoci. V poměrně útlé příručce je skutečně vše, co by každý akvarista měl znát a vědět.


  • Rostliny vod a pobřeží
    Slavomil Hejný a kolektiv - East West Publishing 2000

    Kniha sice nepatří mezi klasickou akvaristickou literaturu, ale přesto přináší zájemcům o vodní rostliny mnoho odborných poznatků použitelných i při pěstování akvarijních rostlin - např. funkce vodních ekosystémů, koncentrace kyslíku a oxidu uhličitého ve vodě, fotosyntéza, asimilační pH a přeměna amonného iontu na amoniak, přizpůsobení rostlin k vysokému pH, příjem uhlíku z hydrogenuhličitanů a mnoho dalšího. Je zde uveden popis 107 druhů rostlin z vod, bažin, močálů a břehů, z nichž mnohé již v naší přírodě mizí.

  • Sladkovodní akvaristika
    Stanislav Frank - Ottovo nakladatelství 2000

    Kniha obsahuje množství informací ke konkrétním druhům ryb, které využijí zejména pokročilejší akvaristé zabývající se jejich rozmnožováním a odchovem. Velmi podrobně jsou zde popsány nemoci ryb a chemie vody. Tento titul je opětovným vydáním autorovy starší knihy z 80. let Akvaristika, kdy zde byla vylepšena grafická úprava a doplněno více fotografií téměř všech zde popisovaných druhů ryb, přičemž mnohé se dají opakovaně spatřit i v jiných publikacích.


  • Sladkovodní akvárium
    Hans J. Mayland - nakladatelství Art Area 1999 (původní vydání 1997)

    Kniha od německého autora poslouží velmi dobře pro začínající akvaristy, které provede v jejich prvních krocích při zařizování akvária a při péči o akvarijní ryby i rostliny. Kaňkou, v jinak docela přehledně a srozumitelně napsané knize, je zřejmě díky chybnému překladu původního textu občasná záměna dusitanů a dusičnanů, případně i další nesmyslně vyznívající věty. Autor také místy přespříliš vyzdvihuje přednosti produktů jednoho německého výrobce akvarijní techniky a příslušenství.


  • Sladkovodní akvárium
    Ines Scheurmannová - nakladatelství Vašut 2001 (původní vydání 1994)

    Rozsahem sice útlá knížka, ale poskytne hlavně začátečníkům ty nejdůležitější informace. Dají se zde najít tak odlišné pohledy na určitou problematiku v porovnání se starší literaturou. Při překladu si Jaroslav Hofmann, podobně jako i u jiných knih, neodpustil množství nejrůznějších poznámek v závorkách ve smyslu: autor to uvádí chybně, já to uvedu správně. Např. je popisováno vytváření různých dekorativních pozadí, ale český překladatel přidá na závěr poznámku, že se zde vychází ze situace na německém trhu a z tamních zvyklostí, takže doporučí natření vnější zadní stěny barvou.

  • Vaše akvárium
    Dick Mills - nakladatelství Prúdy 1994 (původní vydání 1986)

    Tento všestranný průvodce akvaristikou je po obsahové stránce na mnohem nižší kvalitativní i odborné úrovni než podobně staré knihy od českých autorů. Kvalitní grafická úprava, množství fotografií a ilustrací pak tento nedostatek vyrovnat nedokáže. V textu je také uveden velký počet doplňujících poznámek překladatele (podobně jako výše uvedená publikace), které jsou často opakem původních autorových názorů.



  • Velká obrazová encyklopedie akvarijních ryb
    Gina Sandfordová - Ottovo nakladatelství 1998

    Encyklopedie popisující velmi přehledným způsobem stručné nároky chovu a odchovu sladkovodních akvarijních ryb i menšího počtu mořských druhů. Dají se zde najít také nejrůznější exotické a velmi vzácné druhy ryb, naproti tomu zde chybí některé u nás běžně chované ryby. V úvodu jsou také uvedeny stručné poznámky k zakládání akvária. V knize je otištěno více než 700 fotografií a kreseb.



  • Vodní rostliny v bytě
    Karel Rataj, Slavomil Hejný - SZN 1968

    Kniha je předchůdcem o pár let později vydané Ratajovy knihy Akvaristika začíná u rostlin, kde pak stačilo upravit mírně text, zamlčet druhého autora a přidat barevné fotografie. Zde popisované druhy vodních rostlin jsou doplněny perokresbami. Kniha je poplatná době svého vzniku a dnes je snad pouze sběratelskou raritou i připomínkou toho, jak se dříve mnohé knihy jen opakovaně "opisovaly".



  • 333x jak a proč
    Stanislav Frank, Karel Rataj, Rudolf Zukal - Svépomoc 1983

    Publikace od známých českých autorů zodpovídá nejrůznější otázky z akvaristického oboru. Jednotlivé otázky nejsou jmenovitě uvedeny v obsahu a vyhledání konkrétního problému je tak možné jedině pod příslušným heslem v rejstříku na konci knihy. Kromě několika, dnes již překonaných, názorů (ovlivňování pH rostlinami, "nesnášenlivost" rostlin) se jedná celkově o zajímavou a přínosnou knihu.





www.akvarijni.cz © 2002- - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz

nahoru