V ráji pavích oček


Paví očkoKdyž zazvoníte v Praze nedaleko Lorety na zvonek se jménem Václav Štafl, otevře vám svalnatý chlapík, který umí povídat o pavích očkách celé hodiny. Mluvíte totiž s mistrem Evropy za rok 2003 v chovu těchto "běžných" rybek. "Když jsem začínal, měl jsem čtyřsetlitrové akvárko a v něm skaláry, cichlidy, tlamovce... Do půl roku mi všechno chcíplo. Bylo to i mými chybami, samozřejmě," vzpomíná Václav Štafl. "Pak jsem ale ve zverimexu na Petřinách objevil krásně barevná paví očka a řekl jsem si: 'Tyhle musím mít!'"
Na začátku úspěchů mladého a sportovně založeného akvaristy stál pan Kot, proslulý pražský chovatel, jenž se pavím očkům věnuje přes 40 let. "Od něj jsem získal kvalitní chovné rybky a rady jak na to." Dnes má mistr Evropy 6 chovných linií pavích oček i s potěrem bratru 1500 ryb. Úspěchy sklízí hlavně s Bergnery, formou pojmenovanou po jejím německém "stvořiteli", ale má i takzvané kobry nebo paví očka v kombinaci napůl žlutá a napůl tmavá.

Akvaristika jako relaxace? Jistě, ale nesmíte ji dělat na vrcholové úrovni jako Václav Štafl. "Když znáte rozpis termínů výstav, musíte správně načasovat rozmnožování, abyste měli před každou výstavou z čeho vybírat. Teplotou vody regulovat růst rybek, třikrát denně krmit, každý týden čistit, pořád dokola. Někdy je to nervák. Zažil jsem krizi, kdy jsem měl v jedné nádrži sto samců. A najednou se mi začali doslova před očima rozkládat: bakteriální rozpad ploutví. Žádnou novou rybu jsem mezi ně nepřidal, živé krmení z přírody jim nepodával, a přece se to stalo," vypráví akvarista.

Jediná odměna pro vítěze akvaristických výstav je pohár, diplom a renomé mezi hrstkou odborníků. U pavích oček porota posuzuje velikost, tvar a barvu těla, přesnost ohraničení a posazení hřbetních a ocasních ploutví. I to, jestli jsou rybky čilé a neprodlévají otupěle u dna. Stačí "horší voda" (někdy jen změna teploty oproti domácímu prostředí) a citliví krasavci svěsí ploutve, takže ztrácejí body. "Ale předvídavý vystavovatel své rybky na všechny možné nesnáze doma připraví."
"Na mistrovství Slovenska mě porazil můj vlastní syn. On se s párem oček umístil na druhém místě, já na třetím až čtvrtém," chlubí se Václav senior. "To víte, že za mnou přicházejí Vašíkovi kamarádi říct si o rybičku! Výstavní kusy sice nerozdávám, ale rád jim vyberu mladé a perspektivní rybky. Rád pomáhám, o zkušenosti se ochotně podělím i s dětmi - ať mě jednou má kdo předstihnout!"

Paví očka potřebují především čistotu a pestrou stravu. Václav Štafl používá jako základ krmení nitěnky nebo roupice (grindal) a kromě toho ještě 10 různých typů sušených krmiv. V 50 litrovém akváriu radí chovat maximálně 5 samců a 9 samic. I tak je prý dobré nádrž jednou týdně odkalit a třetinu vody vyměnit.
Existuje spousta fíglů jak vypěstovat super očka. "Jedním z nich je držet se zpátky - nepřibírat do chovu další linie, které se mi sice líbí, ale přesahují mé možnosti. Musím být na sebe přísný," říká chovatel. Další rady? Dobré je nechávat část dna akvária holou, aby se dobře čistilo. Navíc samečkové pavích oček uléhají ke spánku na dno, a kdyby se otřeli ploutvemi o kal, pustily by se jim do nich bakterie. Z téhož důvodu je lepší jako čističe nepoužívat plže, ale sumečky. Ti svým rejděním zvedají línější očka ode dna a ocasní ploutve výstavních šampionů zůstávají dokonale tvarované do trojúhelníku.
"Všechno se ale vysvětlit nedá," kroutí hlavou sdílný mistr, "mám spoustu drobných vychytávek, takovou svou alchymii krmení a péče, k nimž jsem dospěl dlouhým pozorováním. Chce to mít cit a intuici, naučit se rozumět vodnímu světu."

Radka Borovičková
Týdeník Květy 5.2.2004

 zpět

www.akvarijni.cz © 2002- - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz