Tetra černá - Gymnocorymbus ternetzi


Tato rybka patří do čeledi trnobřichovitých (Characidae) a její domovinou jsou vody Paraguaye, jižní Brazílie, Argentiny a Bolívie. Tvarem těla, které je silně zploštělé a vysoké, patří k nejkrásnějším tetrám. Mimořádnou krásu umocňuje stříbrošedé až černé zbarvení. Před třiceti lety to byla jedna z nejžádanějších a nejvíce chovaných characid. Byla tak oblíbená pro svůj vzhled, nebo pro nenáročnost chovu? Nebo snad pro nepředvídané chovaní v akváriu, kdy houf rybek stojících mezi rostlinami bleskově mizí v porostu a hned nato se klidně vynořuje?

Ať již byla oblíbena z jakéhokoliv důvodu, není v současné době o tuto rybu nijak velký zájem. Před několika lety se objevila její dlouhoploutvá chovatelská forma, která sice způsobila mezi akvaristy určitý rozruch, ale snad to byla právě jednoduchost chovu, která způsobila zaplnění akvaristických prodejen touto závojovou tetrou černou. Tak se postupem času tento druh stal i přes svou atraktivnost a velmi nízkou cenu téměř neprodejný. Rybka je vhodná pro větší zarostlé nádrže s vyšším sloupcem vody (asi 50 cm), je bez velkých nároků na teplotu vody, druh potravy, a když jí má dostatek, dorůstá velikosti 5 až 6 cm.

Sameček je o něco menší. Starší literatura uvádí velikost až 7 cm. Dnes tetra černá v zajetí nedorůstá však více než 5 cm. Tetry černé se snadno vytírají v měkké, slabě kyselé vodě, v jemnolistých rostlinách. Ze tření bývá nezřídka až 1000 jiker a pokud jsme vybrali chovné partnery, kteří měli o sebe přirozený zájem, jsou výsledky výtěrů prakticky stoprocentní. Po vytření musíme rodiče odlovit. Potěr se líhne při 28 °C asi 36 hodin a za 7 dní už přijímá potravu. Pokud máme k dispozici vajíčka žábronožky solné (Artemia salina), krmíme přímo jejími naupliemi. Asi po deseti dnech je vhodné potěr přemístit do odchovné nádrže o obsahu asi 50 litrů, abychom vytvořili vhodné podmínky pro tak velké množství rychle rostoucích rybek.

Pokud nejsme profesionální chovatelé, nahání nám takové množství potěru hrůzu a těžko se rozhodujeme pro radikální řešení. Je nutno zvážit své možnosti pro zdařilý chov, a pokud je to nutné, počet rybek snížit. Když víme včas, že naše možnosti odchovu jsou omezené, snížíme množství potěru hned po rozplavání a to tím způsobem, že potěr nakrmíme většími naupliemi. Zdatnější jedinci jsou schopni hrubší potravu přijmout, slabší, nebo později vylíhnutí uhynou hladem. Tak dojde k přirozenému výběru v množství potěru a ke zkvalitnění odchovu. Nám akvaristům a příznivcům akvaristiky nezbývá než doufat, že tato pěkná a nenáročná rybka nevymizí nadobro z našich společných nádrží.

Miloslav Michalík
Akvárium Terárium 5/1982

 zpět

www.akvarijni.cz © 2002- - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz