Pochází z východní části Přední Indie a dorůstá délky přibližně 4,5 cm. Z rodu Danio se u nás nejčastěji setkáváme s druhem Danio rerio a to jak s jeho formou divokou, tak i s jeho formou závojovou. Z dalších druhů tohoto rodu jsou známy druhy D. albolineatus, D. frankei a D. nigrofasciatus. Danio rerio má dlouze protáhlé tělo s výraznými podélnými černobílými pruhy na bocích těla. Tyto pruhy zasahují i na ocasní ploutev. Tlamka je v koncovém postavení. Kolem tlamky má dva dlouhé a dva krátké vousky. V dospělosti jsou samečci proti samičkám štíhlejší.
V akváriu potřebuje vodu o teplotě 19 až 26 °C (snese i pokles teploty pod tyto hodnoty, ale nesmí to být dlouhodobé). Jedná se o typickou hejnovou rybu a proto nejlépe vynikne ve velkém akváriu, kde chováme několik desítek těchto rybek. Při tření se sameček snaží dostat po bok samičky a snaží se zaklesnout ohnutý ocasní násadec přes její hřbet. To je okamžik, kdy jsou jikry uvolňovány a samec je ihned oplodňuje. Pokud se chovu věnujeme pouze v malém měřítku, necháme ryby vytírat v párech v menších třecích nádržkách. Pokud však chceme získat větší počet ryb, je vhodné přemístit několik samců (cca 5 - 6) ke skupině asi 10 samic do rozplavávací nádrže.
Ta musí být samozřejmě vyčištěná, s čerstvou vodou a zbavená případných škůdců. Pro účely vytření ryb dáme do této nádrže dočasně jemnolisté rostliny, kam budou ryby odkládat jikry. Ryby jsou v prostředí čerstvé vody stimulovány k hromadnému tření. Po vytření musíme rodičovské ryby ihned odlovit. Obvykle při tomto způsobu získáme dva tisíce až tři tisíce mláďat při rozplavání. Pro jikry je vhodné, aby voda měla celkovou tvrdost mezi 5 až 8 °dGH a hodnotu pH 6,5 - 6,8. Teplotu můžeme o něco málo zvýšit až do horní hranice 27 °C. Poté, co se ryby vytřely, můžeme přidat Acriflavin (protiplísňový prostředek), do takového množství až voda slaboučce zezelená. Velká dávka by mohla zabránit vykulení potěru.
Až do vlastního rozplavání visí plůdek na rostlinách a na stěnách akvária. Poté, co se veškerý potěr rozplaval, máme pro první tři dny v podstatě dvě možnosti krmení. Při první z nich, kterou je krmení vařeným žloutkem nebo sušenými vejci v prášku přežijí pravděpodobně všichni jedinci (i ti slabší), ale budeme je muset později s největší pravděpodobností roztřídit podle velikosti. Druhou možností je zkrmovat v počátečním období plankton. Tuto potravu ne všechna mláďata uloví, ale přežijí jen ti nejsilnější a v budoucnosti nás mine problém s velikostním tříděním.
Navíc do budoucna získáme přirozeným výběrem kvalitní chovné jedince. Když mladé rybky dosáhnou velikosti asi 15 mm, velice dobře přijímají jako potravu i pokrájené nitěnky. Rybky dosáhnou prodejní velikosti za přibližně čtyři měsíce v závislosti na složení potravy, teplotě vody, velikosti a čistotě nádrže. Před vlastním prodejem postupně snižujeme o několik stupňů teplotu, aby se zabránilo možnému velkému teplotnímu šoku.
Jaroslav Eliáš
Akvárium Terárium 1/1988 (upraveno)