Tento maličký okounek je nejmenším zástupcem čeledi okounkovitých (Centrarchidae). Pochází z jihovýchodní části Spojených států, z Karolíny, Georgie a Floridy. Druhové jméno dostal podle bažinaté krajiny Everglade na Floridě, kde žijí vodní želvy, aligátoři, spousta vodního ptactva a ryb, a která je národním parkem USA. Zatímco v přírodě dorůstá 2,5 - 3 cm, je samec v akváriu větší, až 3,5 cm. Znamená to, že mu v akváriu dokážeme vytvořit lepší podmínky, než má v domovině. Zbarvení samečků a samiček je značně rozdílné. Samečci mají celé tělíčko i ploutve černé s několika modře zářícími skvrnami.
To platí ovšem jen pro samečky v dobré pohodě a ve tření. Jinak jsou světlejší. Samičky jsou menší, baculatější a zbarveny světle hnědě. Všechny jejich ploutvičky jsou téměř bezbarvé. Rybky nejsou náročné na teplotu. Optimální rozmezí je 18 - 22 °C, snášejí však i dlouhodobé poklesy teploty na 15 °C, zatímco vyšší teplota kolem 25 °C jim dlouhodobě nesvědčí, ztrácejí vybarvení, obtížně dýchají a nakonec hynou. Škodí jim prudké výkyvy teploty. Na složení vody nemají žádné zvláštní nároky. Vzhledem ke své velikosti přijímají jen menší druhy živé potravy, malé nebo sekané nitěnky a buchanky.
Okounky trpasličí je nejlépe chovat samostatně v malém akváriu. V desetilitrové nádrži s písčitým dnem, několika kaménky, několika zákrutichami a chomáčem parožnatky (Nitella) můžeme chovat dva až tři páry. Jsou to pokojné a vcelku pomalé rybky. Samečci si trs parožnatky rozdělí na úseky z tohoto "trpasličího" teritoria vyhánějí soky. Samičky se naopak snaží přilákat. Tu, která právě plave kolem, obeplouvají s napjatými nepárovými ploutvemi a kývají ploutvičkami prsními. Má-li samička zralé jikry, zamíří po chvíli přemlouvání do chomáče rostlin, následovaná vzrušeným samečkem, s nímž se vytře.
Z jednoho aktu bývá 5 - 10 jiker. Malé a téměř průhledné jikry ulpívají na rostlinách. Rodiče si jich nevšímají a také k vylíhlému potěru jsou poměrně tolerantní, jsou-li dobře krmení. Proto lze odchovat menší počet mladých i ve společnosti ryb dospělých. Chceme-li odchovat mladých co nejvíce, je třeba rodičovské páry po týdnu přelovit, aby se jikry a plůdek mohly nerušeně vyvíjet. Mladé rybky se líhnou asi za 60 hodin, při teplotě 22 °C se rozplavávají za další 3 dny. Vyžadují drobnou živou potravu. Dospívají ve stáří asi čtyř měsíců.
Ve společné nádrži lze okounky trpasličí umístit jen s klidnými malými rybkami. Jinak se jim nedaří, nejsou vybarveni a časem mizí, hynou. Ideální spoluobyvatelé jsou živorodky trpasličí (Heterandria formosa), zkusit lze také tetry červené nebo neónky obecné aj.
Karel Lejska
Akvárium Terárium 5/1982