Akvárium - deník 2005


 • Deník 2006
 • 2005-11-30
  V největší nádrži se začalo velmi dařit tzv. přisedlým zeleným řasám. Nejdříve jsem se domníval, že je to odstraněním krunýřovců Ancistrus z akvária, kteří působili svým neustálým ožužláváním rostlin jako určitá prevence proti růstu těchto řas. Nepomáhala ani častější výměna vody, ani omezení nebo naopak zintenzivnění hnojení pomocí PMDD, ani úprava proudění vody z filtru. Skutečnou příčinou však nakonec bylo, světe div se, tabletové nalepovací krmivo! Jak to? Různými druhy těchto tablet vhazovanými na dno jsem krmil krunýřovce, kteří dokud byli ještě v nádrži, tak tehdy bylo vše v pořádku. Později, kdy už krunýřovci v akváriu nebyli, jsem se zbavoval zbývajících zásob tablet tak, že jsem jimi postupně krmil ostatní ryby, tzn., nalepoval jsem je obden na sklo, odkud je ryby postupně ožíraly. Bylo to většinou v ranních hodinách po rozednění, takže jsem si dále akvária moc nevšímal (odchod do práce apod.). Teprve později jsem zpozoroval, že z pouhých dvou rozpouštějících se tablet se uvolňuje neuvěřitelné množství kalu a drobných prachových částeček krmiva, které ryby nepozřou, takže všechen tento kal je rozvířen po celém akváriu. Než byl zákal odfiltrován, tak většina prachu se usadila na listech rostlin, kde posloužila jako výborný zdroj živin právě pro přisedlé zelené řasy. Takže po několika týdnech od opuštění tohoto krmení se řasy již dále nerozšiřovaly a nejvíce napadané listy hlavně pomalu rostoucích rostlin jsem posléze postupně odstranil.
 • Akvárium 12/2005 2005-09-28
  Byli darováni téměř všichni krunýřovci Ancistrus, celkem 15 kusů, 10 dospělých, z toho 3 mohutní samci a 5 menších jedinců. Důvodem, proč jsem se jich zbavil, byla jejich neustávající devastace rostlin a to i při pravidelném a vydatném přikrmování zeleninou či tabletami se spirulinou. V největší nádrži zůstali zapomenutí pouze 2 mladí sumečci a v jiných akváriích pak několik dalších kusů. Zajímavé je, že v ostatních nádržích přitom vůbec k poškozování rostlin nedochází. Vysvětluji si to snad jejich přemnožením z původních 3 kusů při založení nádrže, dále opakovaným vytíráním samců s více samicemi, kdy jsou tito po skončení hlídání jiker a plůdku velmi vyhládlí, a také nepřítomností řas v nádrži. Po jejich "nájezdech" zůstávaly pouhá torza z kdysi mohutných listů šípatkovců Echinodorus a znatelné stopy po jejich drsných tlamkách byly vidět i na zákrutichách, mokřankách či anubisech.
 • houba říční - Ephydatia fluviatilis 2005-09-08
  V nejmenším akváriu se objevil zajímavý útvar, kterému jsem zpočátku nevěnoval příliš pozornosti a odstranil jsem jej. Po čase se v plovoucí trhutce Riccia objevil znovu stejný "chuchvalec" a dotazem na internetové diskuzi se potvrdilo mé tušení, že to je sladkovodní houba říční Ephydatia fluviatilis. Pokud jsem zapátral po dalších informacích, zjistil jsem, že tyto vodní houby (Porifera) nemají s houbami (Fungi), jak je známe z našich lesů (hřiby), naprosto nic společného a český název je velmi zavádějící. Jedná se o jedny z nejprimitivnějších skupin bezobratlých živočichů, živících se drobnými částicemi filtrovanými z okolní vody, kdy nasávají vodu spoustou drobných otvůrků a odvádějí ji přefiltrovanou ven vyvrhovacím otvorem. Těla těchto hub obsahují bílkovinná vlákna (spongin) a křemité jehlice. Rozmnožují se dělením, pučením a také pomocí stadií zvaných gemule, což jsou malé kuličky, které obsahují (a v nepříznivém období také dobře chrání) buňky schopné dát vznik novému jedinci.
 • 2005-08-05
  Přes léto nastala doslova expanze v růstu všech druhů rostlin. Důvodem je zcela jistě podstatně větší množství dopadajícího slunečního světla, kterého je přes letní období mnohem více oproti krátkým dnům na podzim či v zimě. Akvárium je nyní v místnosti orientované směrem na jih až jihozápad, takže i když na samotnou nádrž přímé sluneční paprsky nedopadají, dá se bujný růst rostlin odvodit právě z tohoto. Opakovaně a pravidelně v akváriu vyhánějí květní stvoly dva exempláře šípatkovce velkého Echinodorus martii, posléze také opětovně vykvetl po vodou Anubias barteri var. nana a bujnou zeleň je nutné pravidelně každý týden protrhávat, přičemž řasy se nyní téměř vůbec neobjevují.
 • Akvárium 08/2005 2005-04-17
  U filtru, který byl doposud poháněný klasickým vzduchovacím motorkem Silenta, byl při výměně filtrační náplně tento nahrazen čerpadlem RESUN P400. Klasické vzduchování však bylo nutné i nadále ponechat zapnuté alespoň během nočních hodin, neboť přes noc nastával ve vodě menší nedostatek kyslíku, takže bylo pak po ránu pozorováno u ryb zrychlené dýchání a lapání u hladiny po vzduchu. Vzduchování bylo pak nakonec nahrazeno přivzdušňováním u čerpací hlavy.
  Tímto se také do určité míry vyvrátila jedna dokola opakovaná rada uváděná často nejen v literatuře, že k dostatečnému prokysličení vody stačí pouze čeřit povrch hladiny výstupem proudu vody z filtru. Jak jsem se přesvědčil, tak u hustě zarostlého akvária, hladiny porostlé rostlinami a těsného krytu to takto jednoduše rozhodně nestačí.
 • 2005-04-10
  Pozoroval jsem první výtěr mladých skalár, které po více než roce dosáhli již téměř velikosti svých rodičů. Vytvořil se pár sestávající se z klasicky zbarveného pruhovaného samce a zlatě zbarvené samičky. Posléze se uvedený pár vytírá opakovaně ve zhruba 14 denních intervalech, ale jikry se rodičům daří uchránit pouze první 1-2 dny.
 • Akvárium 08/2005 2005-01-02
  Do akvária vpuštěny po karanténě 3 ks mladých jedinců parmičky černopruhé Crossocheilus siamensis. Tyto rybky jsou v prodejnách málokdy k sehnání, a proto jsem risknul nákup v nechvalně proslulém Hornbachu, což mělo za následek propuknutí "krupičky". Naštěstí ale právě v karanténě v menším akváriu s pavími očky! Jedna parmička léčbu nepřežila, ostatní raději až po 6 týdnech přeloveny do hlavní nádrže, kde se po počátečním ukrývání posléze ihned pustily do řas. Zejména černá štětičková řasa se zde předtím začala mírně objevovat v místech výstupu proudící vody z filtru. Po krátké době se ale díky těmto parmičkám řasa vyskytuje již jen ojediněle na nepřístupných místech u hladiny ve spleti starých listů zákrutich.
 • Deník 2004www.akvarijni.cz © 2002- - Martin Vajbar - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz

nahoru