Akvárium - deník 2003


 • Deník 2004
 • červenec - srpen 2003
  Během tohoto parného léta se událo v akváriu několik radostných i smutných událostí.
  Z těch radostných to byly opět opakované výtěry skalár. Pár své jikry uhlídal nejdéle 2 dny a potěr se bohužel nikdy nevyklubal, hlavně snad díky podmínkám společného akvária. K jednomu mladému krunýřovci přibyli noví o něco menší kolegové, takže do menšího akvária je odloveno dalších 5 kusů.
  Akvárium bylo oceněno v soutěži na www.akva.sk celkovým, pro mě nečekaným, čtvrtým místem, navíc s individuální cenou autorů této ankety. Všem hlasujícím i pořadatelům patří tedy mé velké poděkování. Zkoušel jsem také přihnojování rostlin hnojivem PMDD. Růst se u některých druhů zlepšil (mokřanka, bakopa, bahnatka), další rostou stejně dobře jako předtím a pouze to nějak neprospělo hnědovce Microsorum pteropus, které se úplně rozpadly listy, až posléze vyrůstají nové.
  V jednom menším akváriu pozorována určitá souvislost růstu štětičkové řasy s množstvím dopadajícího denního světla (nejedná se přitom vůbec o přímo svítící slunce), kterého je hlavně přes léto podstatně více, takže díky tomu pak dojde k masivnímu rozbujení této obtížně odstranitelné řasy. Při přistínění akvária umístěného směrem na jih se řasa přes léto oproti předchozím rokům téměř vůbec neobjevila.
  Opět se nevyplatilo nedodržení karantény u nových rybek. I když se jednalo o spolehlivý zdroj nákupu nových ryb, které ačkoliv byly bez jakýchkoliv příznaků, tak se přesto následně v akváriu u některých ryb objevila krupička (hlavně akary hnědé, méně čichavci i parmičky červenoploutvé). První velmi slabé stadium nemoci jsem po první 3 dny vyléčil zvýšením teploty až na 32°C, další dny pak o 2 stupně méně, ale tyto teploty bohužel nepřežily téměř všechny neonky. Po 14 dnech se na některých rybách objevily opět ojedinělé tečky, takže byl aplikován přípravek TERAP IDG v nejslabší koncentraci po dobu 8 dnů. Následně bylo vše již v pořádku a opět se dá napsat - nezapomínat na karanténu nových rybek!
 • Akvárium 05/2003 2003-05-28
  V podvečerních hodinách pozorováno tření skalár, které nakladly asi 200 ks jiker. Pár je sice zpočátku uchránil, ale na druhý den ráno z nich bohužel nic nezbylo. Nedá se předpokládat, že by se vzhledem k podmínkám ve společné nádrži i díky tvrdé vodě podařilo z výtěru odchovat mladé, ale přesto je pozorování páru při jejich tření uchvacujícím a nevšedním zážitkem.
 • 2003-05-09
  V poslední době o něco hůře rostou některé rostliny (bakopa, mokřanka trojkvětá). Problém je zřejmě v příliš bujně rostoucích zákrutichách, které spotřebují jak mnoho živin, tak také dosti snižují množství světla svými dlouhými listy splývajícími na hladině.
 • 2003-04-05
  Z mladých krunýřovců v malém akváriu dorostlo zatím 5 ks do délky asi 3 cm, zatímco ve velké společné nádrží přežil jeden jediný, který dosáhl stejné velikosti, ačkoli nebyl tento samotář ničím přikrmován. Jinak se opět objevili další mladí sumečci, ale jejich osud ponechám na přírodě.
 • 2003-02-27
  Ze zvědavosti jsem zkoušel změřit hodnoty dusičnanů - 40 mg/l. Dále mi v jedné oblíbené akvaristice omylem dali místo mražených patentek barevně podobné krmivo Diskus special (mleté hovězí srdce), které však rybkám moc nelezlo, ale aspoň si na něm velmi dobře pochutnal kocour.
 • Akara hnědá 2003-02-16
  Proběhla velká redukce šneků - piskořek, kdy jsem během 3 dnů postupně ručně vysbíral asi 300 větších i menších jedinců těchto užitečných plžů. Tito díky svému neustálému kypření dna zapříčinili vyplavávání některých stonkových rostlin, které po přesazení neměly dostatek klidu pro zakořenění.
 • 2003-02-07
  Z několika kusů mladých krunýřovců se nakonec podařilo přelovit do menšího akvária pouhé 4 sumečky velké cca 1 cm a těm se tam zatím daří dobře. Sameček si nyní zřejmě dává menší pauzu, neboť předtím byl zalezlý pod kořenem více než měsíc, kdy hlídal jikry i mladé zřejmě ze dvou výtěrů následujících ihned po sobě.
 • 2003-01-12
  Nakonec byl sumec objeven pod velkým kořenem, kde si odhrabal štěrk a ve vzniklé dutině střeží rozplavaný potěr, který je nyní již docela velký. Posléze se někteří jedinci vydávají poznávat nádrž, ale na jejich odchycení můžu při jejich čilosti zapomenout.
 • 2003-01-02
  Samec krunýřovce byl zase nezvěstný, takže budou znovu mladí, akorát stále nemůžu v hustě zarostlém akváriu najít místo, kde hlídá jikry a vylíhlý potěr. Příznakem toho, že se opět s některou samicí k něčemu chystá, bylo předtím během pár dnů několik pěkně okousaných listů šípatkovce. Asi se musel před následným půstem pořádně nažrat.
 • Deník 2002



www.akvarijni.cz © 2002- - Martin Vajbar - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz

nahoru