Akvárium - deník 2008


 • 2008-12-04
  Stále se mi nějak nelíbí stav rostlin v 325 litrové nádrži. I když to zde na přiložených fotkách tak nejde poznat, ale v menších nádržích jsou rostliny na pohled tak nějak více svěží a je tam také vidět o něco méně rostoucích přisedlých zelených řas. Nedaří se hlavně některým šípatkovcům (Echinodorus 'bleheri', E. martii), zákrutichám (Vallisneria americana var. americana), kryptokorynám (Cryptocoryne pontederiifolia), a také mokřankám (Hygrophila corymbosa). Měřím zatím jen hodnoty dusičnanů, které se pohybují ve všech akváriích v rozmezí 10-15 mg/l NO3.
 • 2008-09-27
  Po docela dlouhé době došlo k pořízení nových ryb: 6x parmička purpurová, 6x pancéřníček zelený, 4x čichavec modrý.
 • Akvárium 12/2008 2008-07-08
  Téměř po roce došlo opět k jedné "nehodě". Plovoucí podlaha pod akváriem byla skutečně plovoucí, poněvadž z nádrže vyteklo skoro 10 litrů vody! Jak k tomu došlo? Chystal jsem se naštěstí tento den vyrazit o něco později do práce a chvilku před odchodem padl můj zrak na akvárium, kde šla vidět nižší hladina vody, která je jinak zakryta krytem. Chybějící voda pak tenkým čůrkem pomalu vytékala po podlaze v mezeře mezi akvarijním stojanem a vedlejším nábytkem. První myšlenka byla, že voda snad teče vadným lepeným spojem, ale příčina úniku vody byla úplně jiná a naprosto neuvěřitelná. A opět v tom byli vinni plži. Přemnožené piskořky totiž dokázaly zacpat tak dokonale 2 výtoky z čerpadla filtru, že voda si našla cestu ven přivzdušňovací hadičkou, kterou jsem neprozřetelně nechal volně viset mimo kryt. Takže následovalo ihned horečné vytírání a sušení doprovázené lamentováním a klením. Podlaha kolem nádrže pak byla večer mírně "zvlněná", ale naštěstí se po úplném vyschnutí po několika dnech srovnala zpět. Dále pak už jen zbývalo pomocí pasti na šneky razantně snížit stavy přebytečných plžů.
 • 2008-06-20
  Uhynul jeden ze dvou posledních krunýřovců, kterému se nějak podařilo dostat se do malé mezery mezi čerpací hlavou filtru a rohem nádrže, odkud pro něj, než jsem to zjistil, již bohužel nebylo cesty zpět.
 • 2008-04-02
  Změřen obsah dusičnanů (NO3) a zjištěno pouhých 5-10 mg/l. Připadá mi totiž, že rostliny v největší nádrži nějak hůře rostou, takže následně částečně omezuji pravidelnou výměnu vodu. V akváriu je také poměrně malý počet ryb, takže snad se brzo dokopu k tomu, abych nějaké doplnil.
 • Deník 2007www.akvarijni.cz © 2002- - Martin Vajbar - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz

nahoru